4en3rgY Romania
Tutorial Server CS pe PC slab 2z8bv910
Welcome To 4EN3RGY Romania
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

4en3rgY Romania


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Tutorial Server CS pe PC slab

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Tutorial Server CS pe PC slab Empty Tutorial Server CS pe PC slab Joi 31 Mar 2011, 18:14

Viorel

ViorelFondator

M-am gandit sa fac acest tutorial deoarece vad ca majoritatea vreti sa tineti un server de CS dar din pacate nu va ajuta PC-ul.Va voi zice cateva lucruri elementare.Sa incepem. Fac acest tutorial luandu-ma dupa performantele PC-ului meu : HDD - 80 GB , Procesor Intel Celeron D - 2.600 GH , 512 Rami , banda Upload 800 kb.Destul de slab.Veti vedea rezultatele.Mentionez ca urmand acest tutorial veti putea tine maxim 15 jucatori iar performantele nu trebuie sa fie sub cele specificate mai devreme.

Autor : XeqtR

Lucruri elementare : In timp ce serverul este deschis inchideti torente , browsere , procese de scanare si orice ocupa banda de internet si procesorul.Puteti lasa messengerul deschis atata timp cat nu jucati pe propriul sau alte servere.

[size=150]PASUL 1[/size] - Formatare

Daca a trecut mult timp de la ultima formtare a HDD-ului vostru ar fii cazul sa o mai faceti odata.Avem aici Tutorial instalare Windows. In timp HDD-ul acumuleaza o gramada de fisiere , oricat ar fii ele de mici care ii ingreuneaza viteza.Daca nu aveti un antivirus si rulati doar cu Firewallul Windowsului bineinteles ca sunteti plini de virusi.Asa ca Formatarea ar "renaste" HDD-ul vostru.

[size=150]PASUL 2[/size] - Configurare

Am vazut ca majoritatea dintre voi aveti multe jocuri si programe.Acestea ingreuneaza intr-un fel viteza HDD-ului , asa ca va sfatuiesc sa instalati doar programele si jocurile strict necesare.Proaspat formatat , dupa ce ati instalat driverele , puem trece la instalarea programelor.De ce avem nevoie: Un browser - Mozilla Firefox , Opera sau orice vreti voi.Dupa mine Internet Explorerul pe care vi-l ofera Windowsul este foarte slab.
Mai avem nevoie de un antivirus.Eu va recomand AVG Internet Security este un antivirus FREE care isi face update zilnic.Eu sunt foarte multumit de el.Vi-l recomand deoarece nu consuma multe resurse si nu ingreuneaza HDD-ul.
Ne mai trebuie un Nero , Daemon Tools si Winamp
Acum putem spune ca PC-ul nostru merge destul de bine.Trecem la pasul urmator.


[size=150]PASUL 3[/size] - Instalare Server

Acum ca avem PC-ul bine pus la punct trecem la instalarea serverului.
Daca aveti deja un server , ar fii bine sa faceti ceva curatenie in el.Am vazut ca majoritatea aveti in servere pluginuri FUN cum ar fii "Ultimate Sounds".Acestea fac LAG.Ce ne trebuie noua:i In primul rand AMXMODX deoarece este cel mai bun, un booster bun va recomand Booster Lite , niste pluginuri ce reduc lagul aveti aici un Pachet de 5 pluginuri ce reduc lagul si METAMOD.Nu exagerati cu pluginurile , sa aveti maxim 40 - 45 (inclusiv cele de baza).

Daca nu aveti un Server , aveti aici Tutorial instalare server doar Steam iar daca nu aveti Steam si doriti server Non Steam aveti aici Tutorial instalare server Non Steam

Daca ati urmarit pasii corect nu vad de ce ar putea fii probleme.Sa vedem rezultatele.
Cu mine in joc
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Fara mine in joc.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Daca aveti probleme postati-le aici Wink

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

 

Copyright @ 2010-2024 by 4en3rgY ~> All rights reserved.