4en3rgY Romania
Poti rula Windows 95 direct in browser   2z8bv910
Welcome To 4EN3RGY Romania
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

4en3rgY Romania


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Poti rula Windows 95 direct in browser

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Lucifer

avatarMembru

In caz ca sunteti nostalgici sau prea tineri si nu ati folosit niciodata sistemul de operare Windows 95 de la Microsoft, acum puteti face acest lucru direct din browser-ul web. Este foarte simplu si merita incercat. Programatorul Andrea Faulds a creat un website care simuleaza Windows 95. A folosit DOSBox pentru a emula o versiune veche de Windows si a compilat codul intr-un JavaScript pentru a fi rulat de un browser. Puteti face cam orice, insa Internet Explorer 3 cam pune piedici la rulare. Insa va puteti bucura (nu stiu daca este un adevarat motiv de bucurie) de experienta Windows 95 nativa, sa auziti toate sunetele vechi si sa va incalziti privirea cu grafica minunata de acum 20 de ani. Microsoft s-a sesizat si s-ar putea sa inchide respectivul site, caci violeaza drepturile companiei. Andrea Faulds recomanda sa va instalati singuri Windows 95 intr-o masina virtuala, asa cum am facut si eu mai de mult cu cateva versiuni de Windows, doar de dragul experientei.

[ Robotelu ] 4en3rgY

[ Robotelu ] 4en3rgYBOT

Actualizat la 25.01.2024

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

 

Copyright @ 2010-2024 by 4en3rgY ~> All rights reserved.