4en3rgY Romania
[Tutorial IT] Cum putem taia dintr-o melodie 2z8bv910
Welcome To 4EN3RGY Romania
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

4en3rgY Romania


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

[Tutorial IT] Cum putem taia dintr-o melodie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Viorel

ViorelFondator

Un tutorial si pe Youtube

In tutorialul video prezentat v-am relatat o metoda simpla si nu foarte complicata de a taia dintr-o melodie, desi la un moment dat m-am dus prea departe cu explicatiile unde trebuia sa fiu mai scurt . Mp3DirectCut este un program pentru astfel de operatiuni de scurtare a melodiilor pe care, personal, il folosesc de ceva timp mai ales atunci cand gasesc o melodie bengoasa pe net, imi place doar o parte din ea (de obicei doar refrenul, ca in majoritatea melodiilor) si vreau s-o pun pe telefon ca sa sune vreo cateva zile pana cand ma plictisesc de ea si vreau alta. La un moment dat am inceput sa vorbesc despre o linie galbena intrerupta care navigheaza incet si sigur prin melodie, aceasta are rolul unui punct de reper, nu este nevoie ca ea sa fie pozitionata intr-un anumit loc sau ca sageata de la mouse sa aiba o legatura stransa cu asta, melodia cand este incarcata in program, ea automat se transforma in linii albastre care nu inseamna altceva decat sunetele desenate ale melodiei in functie de intensitate. Cand ajungeti in punctul in care vreti ca melodia sa fie taiata fiti atenti la linia galbena si la dungile albastre. Melodia se taie apasand si tinand apasat click stanga mouse selectand partea care NU va interesaza. De obicei se face un drag catre stanga, dar la fel de bine se poate face si spre dreapta. In cazul in care vreti sa taiati mai mult si partea pe care vreti sa o selectati nu incape in ecran, continuati sa tineti apasat click-ul stanga de la mouse, iar in cazul in care selectia se face spre stanga daca tineti apasat sageata stanga de la tastatura pana cand s-a facut selectia, respectiv sageata dreapta, selectia o puteti taia lejer apasand CTRL + X. Atentie la faptul ca rezultatul obtinut dupa taiere este rezultatul dorit, NU se taie partea care va intereseaza, se taie doar ce se vrea sters. Programul are cateva optiuni presetate incercati sa-l explorati si sigur veti gasi anumite chestii care va vor fi de folos.

SURSA:
Spoiler:

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

 

Copyright @ 2010-2024 by 4en3rgY ~> All rights reserved.