4en3rgY Romania
3d Text !!! 2z8bv910
Welcome To 4EN3RGY Romania
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

4en3rgY Romania


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

3d Text !!!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

13d Text !!! Empty 3d Text !!! Joi 29 Dec 2011, 14:23

trojan4u[:X]

trojan4u[:X]Administrator

]Salut!
Nivelul acestui tutorial este mediu. Nu am explicat fiecare pas. Daca aveti nelamuriri lasati reply si va voi raspunde.
In cadrul acestui tutorial voi explica doua notiuni : perspectiva si 3D.

Deci sa incepem:
1.Deschideti un nou document. Eu am ales 1200 x 800. Puteti alege ce dimensiune vreti.
2.Folosind Type Tool ( T ) scrie-ti un text. Eu ii cream o poza lui Alastair deci am textul "alastair".
Am folosit fontul Algerian / 150.

Efectul de perspectiva
1.Pentru inceput vom adauga un efect de perspectiva. Pentru asta prima data rasterizati layerul care contine textul.Click dreapta ->Rasterize Type.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

2.Fiind selectat layerul cu textul urmati calea: Edit -> Transform -> Perspective ( sau ctrl + T urmat de click-dreapta -> perspective )

3.Acum manipulati forma folosindu-va de patratelele din colt. Eu am facut asa:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Efectul 3D

1.Duplicati layerul cu textul. Click dreapta -> Duplicate layer
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

2.Acum lucrati pe copia layerului cu text ( layerul dulpicat). Alegeti o nuanta mai deschisa la culoare. Eu am folosit o nuanta mai deschisa de albastru.(prima casuta de culoare din meniul din stanga)

3.Tinand apasata tasta CTRL dati click pe imaginea layerului duplicat. Acum ar trebui sa aveti selectat tot textul.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

4.Cu textul selectat apasati Shift + F5 ( Fill ) sau urmati calea Edit -> Fill. La use alegeti Foreground color. Dati OK.

5.Acum ar trebui sa aveti o nuanta mai deschisa la text.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

6.Selectati layerul original cu textul. Tinand apasat Ctrl + Alt apasati o data pe sageata din stanga.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

7.Observati o usoara grosime a literei. Pentru a mari aceasta groisem apasati de mai multe ori Ctrl + Alt + sageata stanga. Apasati combinatia pana ajungeti la un rezultat care va satisface.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

8.Acum aveti un text 3D! II puteti aplica orice efect vreti.
Exemple:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Tutorial creat de killah @ [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

23d Text !!! Empty Re: 3d Text !!! Mar 10 Ian 2012, 09:47

KiddOx <3.

KiddOx <3.Membru

Bun tutorial

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

 

Copyright @ 2010-2024 by 4en3rgY ~> All rights reserved.